Titaanikomponenttien valitseminen hyötykäyttöön{0}}mittakaavaisiin aurinkoprojekteihin
Jul 22, 2026| Titaanikomponenttien valinta hyötykäyttöön{0}}mittakaavaisiin aurinkoprojekteihin
Hyödyllinen-aurinkotila toimii 25-30 vuotta. Asennusrakenteet, seurantakomponentit ja jäähdytysjärjestelmät kohtaavat UV-säteilyn hajoamisen, suolasuihkun, kosteuskierron ja maaperän korroosion joka päivä kyseisen elinkaaren aikana. Aurinkoenergialaitteiden titaaniseoksesta valmistetut komponentit maksavat 3-5 kertaa enemmän kuin galvanoitu teräs etukäteen, mutta ne eivät vaadi uudelleensinkitystä, maalausta tai vaihtamista projektin elinkaaren aikana. Tämä opas kattaa luokan valinnan (luokka 2 vs. luokka 5 vs. luokka 7), alueelliset tiedot Saksaa/Japania/Intiaa/Kaakkois-Aasiaa varten sekä 7 varmennusasiakirjaa, jotka on pyydettävä toimittajalta ennen tilauksen tekemistä.
Minne titaani sopii Utility{0}}Scale aurinkoenergiaan
Utility{0}}mittakaavassa aurinkoenergiaprojekteissa käytetään titaania kolmessa komponenttikategoriassa: asennus- ja rakennelaitteistot, aurinkoenergian seurantamekanismit ja jäähdytys-/lämmönsiirtojärjestelmät. Kaikki komponentit eivät oikeuta titaania-materiaali ansaitsee paikkansa, kun galvanoitu teräs tai alumiini saavuttaa käyttöiän ennen projektin 25 vuoden PPA-kauden päättymistä.
Päätös perustuu yhteen muuttujaan: vaihtokustannukset käytön aikana. Jos komponentin vaihtaminen vaatii ryhmien purkamista, invertterien sammuttamista tai miehistön lähettämistä etäkohteisiin, halvemman materiaalin elinkaarikustannukset ylittävät titaanin alkukustannukset. Jos komponentti on helposti saatavilla ja vaihdettavissa, galvanoitu teräs tai alumiini on edelleen edullinen valinta.
Komponentit, jotka takaavat titaanin: seurantalaitteen käyttövarret (syklinen kuormitus + altistuminen), rannikkoasennuskiinnikkeet (kloridin hyökkäys sinkkipinnoitteisiin) ja jäähdytyssilmukan letkut tiivistetyissä aurinkovoimalaitoksissa (CSP), joissa jäähdytysnesteen kemiat hyökkäävät hiiliteräkseen. Näissä sovelluksissa aurinkoenergialaitteiden titaaniseoskomponentit tarjoavat saman käyttöiän, jota teräs ja alumiini eivät saavuta.
Arvosanan valinta: luokka 2 vs luokka 5 vs luokka 7
Kolme titaanilaatua kattavat 95 % aurinkoinfrastruktuurin sovelluksista. Ero ei ole laadussa-, vaan kemiassa ja mekaanisissa ominaisuuksissa, jotka on sovitettu tiettyihin kuormituksiin ja ympäristöihin.
|
Omaisuus |
Arvosana 2 (op) |
Luokka 5 (Ti-6Al-4V) |
Luokka 7 (Ti-0,2Pd) |
|
ASTM-standardi |
B348/B338 |
B348/B381 |
B348/B338 |
|
Vetolujuus (MPa) |
345 |
950 |
345 |
|
myöntövoima (MPa) |
275 |
880 |
275 |
|
Korroosionkestävyys |
Hyvä (yleinen) |
Hyvä (yleinen) |
Superior (Cl⁻ + happo) |
|
Paras aurinkosovellus |
Asennus, jäähdytysputket |
Seurantavarret, rakenteelliset kiinnikkeet |
Rannikkokiinnikkeet, lämmönvaihtimet |
|
Suhteellinen hinta |
Perustaso |
+40-60% |
+80-120% |
Luokka 2 on kaupallisesti puhdasta titaania. Se käsittelee yleistä ilmakehän korroosiota ja puhtaan veden jäähdytyssilmukoita. Asennuskiskoille ja ei--kuormitettaville-rakenneosille Grade 2 tarjoaa riittävän lujuuden titaanin alhaisimmalla hinnalla. Myötölujuus 275 MPa (ASTM B348:aa kohti) ylittää tyypilliset tuulikuormitusvaatimukset kiinteille-kallistusjärjestelmille.
Grade 5 (Ti-6Al-4V) on avaruuskäyttöön tarkoitettu metalliseos. Alumiini- ja vanadiinilisäykset nostavat vetolujuuden 950 MPa:iin – 3x korkeampi kuin luokka 2. Aurinkopaneelivarret pyörivät tuhansia kertoja päivässä auringon jälkeen; tämä väsymiskuormitus vaatii luokan 5 suurempaa lujuutta. Asteen 2 käyttö seurantavarressa saattaa aiheuttaa väsymishalkeamia jännityspitoisuuksissa 5–8 vuoden sisällä.
Luokka 7 lisää 0,15-0,25 % palladiumia. Palladium siirtää korroosiopotentiaalia mahdollistaen passiivisen kalvon paranemisen kloridi{7}rikkaissa ja happamissa ympäristöissä. Rannikolla sijaitsevilla aurinkosähkötiloilla, jotka sijaitsevat 5 kilometrin säteellä suolaisesta vedestä, luokan 7 kiinnittimet ja lämmönvaihdinputket estävät rakokorroosiota kierteiden tyvissä ja putkien-ja-putkien liitoksissa – kahdessa paikassa, joihin luokan 2 lopulta kuoppaa.
Alueellinen eritelmä: Saksa, Japani, Intia, Kaakkois-Aasia
Maantiede ohjaa titaanilaadun valintaa kahden kanavan kautta: ilmakehän kloridikuormituksen ja maaperän kemian kautta. Sama aurinkovoimalan suunnittelu vaatii erilaisia materiaalimäärityksiä riippuen siitä, missä se on rakennettu.
Saksa:Baijerin ja Brandenburgin sisämaahankkeiden{0}}mittakaavassa kloridialtistus on alhainen (ISO 9223 -luokka C2-C3). 2. luokan titaani riittää laitteiston asentamiseen. Rannikkohankkeet Pohjanmerellä ja Itämerellä noudattavat samaa kloridiprotokollaa kuin Japan-Grade 7 kiinnikkeiden osalta 5 kilometrin säteellä rantaviivasta. Saksalaiset BImA- ja TÜV-tarkastajat vaativat täyden materiaalisertifioinnin (EN 10204 tyyppi 3.1) rakenneosille, mukaan lukien titaani.
Japani:Suurin osa aurinkoenergian -mittakaavaista on Japanissa 10 kilometrin säteellä rannikosta. Typhoon-vetoinen suolasuihku tuottaa 15–60 mg/m²/vrk kloridikuorman (ISO 9223 luokka C4-C5) myrskykauden aikana. Luokka 7 on vakiona kiinnittimille ja paljaille rakenneliitoksille. Rannikkokohteiden seurantavarret käyttävät luokan 5 lujuutta, ja luokan 7 kiinnikkeitä kokoamispisteissä. JIS H 4600 (titaanilevy/levy) ja JIS H 4607 (titaaniputki) ovat japanilaisia standardeja, jotka vastaavat ASTM B348/B338 -standardia - vahvista, minkä standardin toimittajasi sertifioi.
Intia:Rajasthanin ja Gujaratin autiomaahankkeissa on suuri UV- ja lämpökierto (–5 astetta 50 astetta päivittäin), mutta minimaalinen altistuminen kloridille-2. luokka on riittävä. Tamil Nadun ja Gujaratin (Khambhatinlahden) rannikkoprojektit vaativat luokan 7 samoista syistä kuin Japanissa. Intian BIS-sertifiointi hyväksyy ASTM- ja JIS-standardit; vahvista hyväksyntä EPC-urakoitsijalta ennen määrittämistä.
Kaakkois-Aasia:Trooppinen kosteus (75-90 % RH ympäri vuoden{10}}) sekä rannikon kloridikuormitukset tekevät Kaakkois-Aasiasta aggressiivisimman ympäristön aurinkoenergian asennuslaitteistoille. Projekteissa Vietnamissa, Thaimaassa, Indonesiassa ja Filippiineillä 10 kilometrin säteellä rantaviivasta tulee määrittää luokka 7 kaikille näkyville kiinnikkeille ja luokka 5 jäljitysvarsille. Sisämaahankkeissa (Koillis-Thaimaa, Pohjois-Vietnam) voidaan käyttää luokkaa 2 kiinteään asennukseen. Monsuunikausi tarjoaa 3-6 kuukautta jatkuvaa märkä-kuiva-ajoa, mikä nopeuttaa pinnoitteen hajoamista galvanoidun teräs-titaanin passiivisessa oksidikalvossa, joka ei hajoa näissä olosuhteissa.
Sovellus-arvosanakartoitukseen-
Seuraavassa taulukossa on kuvattu yleisimmät hyödylliset{0}aurinkokomponentit suositeltuihin titaanilaatuihin kuormitustyypin ja altistumisympäristön perusteella:
|
Komponentti |
Suositeltu arvosana |
Miksi |
|
Asennuskiskot |
Luokka 2 |
Riittävä lujuus, edullisimmat kustannukset, yleinen ilmakehän korroosio OK |
|
Trackerin käyttövarret |
luokka 5 |
Suuri väsymislujuus liikkuville kuormille, 3x vahvempi kuin CP-laadut |
|
Rannikkokiinnikkeet |
luokka 7 |
Pd-lisäys vastustaa kloridirakokorroosiota kierteiden rajapinnoissa |
|
Jäähdytyslämmönvaihdinputket |
Luokka 2 tai 7 |
Luokka 2 puhtaalle vedelle; Luokka 7, jos jäähdytysneste sisältää klorideja |
7 Asiakirjat, jotka pyydetään ennen tilaamista
Titaanin toimittaja ilman täyttä sertifiointia myy metallia etiketillä. Pyydä nämä asiakirjat ennen tuotantotilauksen tekemistä:
1. Materiaalitestitodistus (EN 10204, tyyppi 3.1 tai ASTM A960)-jossa on lämpöluku, kemiallinen koostumus ja mekaaniset ominaisuudet
2. ASTM B348 (bar) tai B338 (putki) tai B381 (taonta) vaatimustenmukaisuus-ei vain "titaani" laskussa
3. Rakeiden välisen korroosion testitulokset (ASTM G67 Ti-laaduille), jos sovelluksessa käytetään happamia väliaineita
4. Mittatarkastusraportti CMM-tiedoilla koneistetuille komponenteille{0}}toleranssit ISO 2768-mK:n mukaan, ellei toisin mainita
5. Pinnan viimeistely (Ra-arvo) mittausmenetelmällä -kriittinen pyörivissä tai liukuvissa koskettimissa oleville komponenteille
6. ISO 9001 -laatujärjestelmän sertifiointi-ei toimilupa, varsinainen QMS-sertifikaatti
7. Alkuperämaatodistus ja raaka-aineen jäljitettävyys{0}}titaanisienilähde vaikuttaa interstitiaaliseen happipitoisuuteen
Jos toimittaja ei toimita kohtia 1-3, tarjouksen materiaaliluokkaa ei voida tarkistaa. Ostat metallia etiketillä, ei sertifioitua titaania.
Kustannuslogiikka: etukäteiskustannukset vs. elinkaarisäästöt
Titaani maksaa 3-5 kertaa enemmän kuin kuumasinkitty-teräs kilogrammalta. Mutta vertailu ei ole kiloa kohti, se on käyttöikää vuodessa.
Sinkitystä teräksestä valmistettu asennuskisko Kaakkois-Aasian rannikkoympäristössä edellyttää uudelleen-sinkitystä tai vaihtoa vuonna 10-12. Korvauskustannukset sisältävät: materiaalin, työvoiman, nosturin pääsyn, ryhmän purkamisen ja energian tuotannon menetyksen seisokkien aikana. 100 MW:n aurinkovoimalla 5 000 asennuskiskon vaihtaminen maksaa 180 000–250 000 dollaria pelkästään materiaalien ja työvoiman osalta – ennen kuin lasketaan menetetyt tuotantotulot.
Luokan 2 titaanikisko, jolla on vastaava kantavuus, maksaa neljä kertaa enemmän etukäteen, mutta ei vaadi huoltoa 25 vuoden aikana. Jakopiste, jossa titaanin elinkaarikustannukset päihittävät galvanoidun teräksen, on vuosi 12-14 rannikkoympäristöissä ja vuosi 18-20 sisämaassa. 25 vuoden PPA:ssa titaani on halvempaa elinkaaren perusteella missä tahansa rannikolla tai korkean kosteuden paikoissa.
Tätä laskelmaa ei sovelleta sisämaassa matalan{0}}kloridin ympäristöihin, joissa galvanoitu teräs saavuttaa 20+ vuoden käyttöiän. Näissä paikoissa titaanin määrittäminen lisää kustannuksia ilman lisäarvoa.
FAQ
Voinko käyttää luokan 2 titaania luokan 5 sijasta seurantavarsissa kustannusten säästämiseksi?
Ei. Tracker-varret kokevat syklisen väsymiskuormituksen-tuhansia jaksoja päivässä, kun ryhmä seuraa aurinkoa. Luokan 2 myötöraja (275 MPa / ASTM B348) ei riitä jatkuvaan väsymiskuormitukseen. Grade 5 (Ti-6Al-4V, tuotto 880 MPa) on määritelty väsymiskriittisille komponenteille. Asteen 2 käyttö aiheuttaa väsymishalkeamien alkamisen jännityskeskittymispisteissä 5-8 vuoden kuluessa.
Miten titaani eroaa alumiinista aurinkoasennuksessa?
Alumiinin 6061-T6 myötölujuus on 276 MPa-lähes identtinen luokan 2 titaanin kanssa. Molemmat kestävät ilmakehän korroosiota. Ero on aggressiivisissa ympäristöissä: alumiini kärsii pistekorroosiosta kloridiympäristöissä (rannikko, jäänpoistosuola), kun taas titaanin passiivinen kalvo pysyy vakaana. Sisämaassa alumiini on kustannustehokkaampaa. Rannikkoalueilla titaani tarjoaa pidemmän käyttöiän.
Millaisen pintakäsittelyn tarvitsen titaanisia aurinkokomponentteja?
Staattisille asennusosille: Ra 3,2 µm riittää. Seurantamekanismien liitospinnat: Ra 1,6 µm tai parempi, jotta estetään kuoppaus. Liukuvassa kosketuksessa titaania vasten titaani{4}}määrittää erilaiset materiaaliparit (titaani vs. karkaistu teräs tai titaani vs. PTFE{5}}vuoratut holkit) liukuliitännöissä.
Voinko hitsata titaanisia aurinkopaneelikomponentteja-työmaalla?
Ei suositella. Titaanihitsaus vaatii inerttikaasusuojauksen (TIG argonhuuhtelulla) sekä hitsin pinnalla että juuren puolella. Kenttäolosuhteet vastaavat harvoin puhtaus- ja suojausvaatimuksia. Valmistele titaanikokoonpanot tehtaalla ja toimita pultattuina/hitsattuina{4}}alakokoonpanoina. Jos kenttähitsausta ei voida välttää, määritä ISO 3834 -hitsausmenettelyn pätevyys ja jälki-hitsauksen väritarkastus (hopea/olki=hyväksyttävä; sininen/violetti=hapettuminen, hylätä).
Määritä titaanikomponentit
Lähetä komponenttipiirustuksesi, tarvittava titaanilaatu ja projektin sijainti. Saat 24 tunnin kuluessa tarkistetun materiaalispesifikaatiolomakkeen, jossa on ASTM-yhteensopivuus, mekaaniset ominaisuudet ja mittatoleranssit.
Sähköposti:sales@moly-tungsten.com| WhatsApp/Puhelin: +86 134 3633 4453
---
China Super Tech Co., Ltd. (moly-tungsten.com) - 11 vuotta titaani-, volframi- ja molybdeenikomponenttien valmistusta. ISO 9001 sertifioitu. Palvelee aurinko-, puolijohde-, lääke- ja öljy- ja kaasuteollisuutta Saksassa, Japanissa, Intiassa ja Kaakkois-Aasiassa.
Ota yhteyttä: sales@moly-tungsten.com|+86 134 3633 4453|Wangjingin tiede- ja teknologiapuisto, Peking, Kiina

